Narzan Müzik grubuna Adığece klip çekildi

Türkiye’nin en önemli Adığe müzik gruplarından olan NARZAN, ilk klibini sürgünü anlatan “KABARDEY” isimli parçaya çekti.

Hiçbir maddi menfaat gözetmeksizin sadece kültürlerini yaşatabilme adına müzikal çalışmalar yapmak amacıyla bir araya gelen ve Ferhat Koşdemir tarafından temelleri atılan müzik grubu ilk klibini Gönen Üçpınar Köyü’nde çekti.

 Anavatanlarından zorla sökülüp atılan bir milletin acı hikayesinin anlatıldığı klibin yönetmenliğini ise eski Balıkesir Kafkas Kültür Derneği Başkanı ve MAR TV Genel Yayın Yönetmeni Kaan Bingül yaptı. Kültürel çalışmalarda çok fazla destek görmeyen ve asimilasyonun acı etkilerini yaşayan gençler çektikleri kliple çok önemli bir çalışmayı gerçekleştirmiş oldu.

Narzan Adığe Müzikleri Grubu olarak ilk kliplerini sürgünü anlatan parçaya çeken grubun kurucusu Kabardey Ferhat Koşdemir, “Diasporada yaşayan gençler asimilasyon tehlikesi ile başbaşayız. Başta dil ve kültürel anlamda yaşanan erozyonlar bizi ister istemez etkiliyor. 146. yıl önce anavatanlarından zorla çıkartılan bir halkın bugün yaşayan temsilcileri olarak acımız hala sıcaklığını koruyor. Şunu unutmamak gerekir, insanları vatanlarından çıkarabilirsiniz, ama vatanlarını insanların kalplerinden asla çıkaramazsınız. Bizde ilk klipimizi anavatana özlemi anlatan Kabardey parçamıza çekmeyi uygun gördük. Şu anda kendi imkanlarımızla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Eğer büyüklerimizin bize destek olması durumunda daha da güzel çalışmalara imza atacağımızı biliyoruz” dedi.

Türkiye’de sürgünü anlatan ilk Adığece klipin çekimlerini yapan Kaan Bingül ise, “Çalışmalarını her zaman takdirle takip ettiğim arkadaşlarımın böyle bir çalışmasına küçükte olsa katkı sağlamak benim için büyük bir gurur kaynağı. Evet, bu yıl sürgünün 146. yıl dönümü. Yaşananları anlatmak güç milyonlarca insan anavatanlarından sürüldükleri yetmiyor gibi hiç hak etmedikleri şekillerde yaşamlarını yitirdiler. Klip anavatana özlemi anlatıyor. Klip Kafkasya coğrafyasını andıran Gönen’in küçük bir Adige Köyü olan Üçpınar Köyü’nde gerçekleştirildi. Yapılan güzel çalışmaların asıl mimarları müzikal çalışmalara büyük emek veren değerli gençlerimizin. Umarım bu değerlerimize sahip çıkabiliriz” diye konuştu.

En İyi Oyun Blog