Türk Heyetinin Adıgey Gezisi

Adıgey/AÇG – Türkiye Cumhuriyeti Novorossisk Baş Konsolosu Yavuz Kül başkanlığındaki Türkiye Delegasyonu Adıgey Cumhurbaşkanı Aslan Thakuşine tarafından kabul edilirken, Maykop Belediye Başkanı Michael Çerniçenko’nun da katılımıyla heyet için bir çalışma toplantısı düzenlendi.

Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Dmitri Medvedev’in uluslararası ilişkilerin geliştirilmesine yönelik politikası sebebiyle geçen yıldan itibaren Rusya ve Türkiye’nin birbirlerine daha sıcak bir tavır sergilemeye başladığını belirten Cumhurbaşkanı Aslan Thakuşine, Rusya Federasyonu’na bağlı bir bölge olarak sınırları dahilinde özellikle ekonomik ve kültürel konularda işbirliğine açık olduklarını açıkladı.

Analistlerin tahminlerinin ötesinde iki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar doları aşmasının beklendiğini söyleyen Başkonsolos Yavuz Kül ise Adıgey’in ekonomik, ticari ve sosyal ilişkilerin karşılıklı geliştirilmesinde özel bir yeri olduğunun altını çizdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise Türkiye ve Adıgey arasındaki güçlü bağların daha da gelişmesi dileklerini iletirken, 19. yüzyılda yaşanan olaylar sebebiyle anavatanlarını terk etmek zorunda kalan yaklaşık 8 milyon Adıge’nin bugün Türkiye’de yaşadığını belirten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, çevresinde 40 dan fazla Adıge yerleşimi bulunan Samsun’un gerçek bir dostluk ve işbirliği köprüsü olduğuna inandığını söyledi.
Heyet sanayi ve ticaret odası ile küçük işletmelerin işbirliğini amaçlayan bir çalışma toplantısı yapacak.

Haber: Adıgey Çalışma Grubu (KAFFED)

En İyi Oyun Blog