Hayırlı bir başlangıç olsun!

Лъэцэрыкъо Къимэ (Lheserıko Kime) isimli okulda 7-12 yaş grubu çocuklar için Folklor bölümü açıldı. Bölüm Başkanı Пащты Мадинэ (Paştı Madine) yapmış olduğu açılış  konuşmasında bu bölümü neden açtıklarını, kayıtları yapılan 20 öğrenciyi nasıl  eğiteceklerini ve öğretmenlerini anlattı.

Пащты Мадинэ (Paştı Madine): Bir Adığe gibi düşünen, konuşan ve davranan, Adığe folklorunu bilen, Adığe şarkılarını söyleyen, şıç|e-pşıne çalabilen, söylediği şarkıların hikayelerini bilen, XABZE’yi  önemseyen, seven ve uygulayan çocuklar yetiştirmek istediklerini söyledi.

Ders programında: şarkı söylemek, pşıne çalmak, solfej dersi, Xabze öğrenmek, Adığece konuşmak, şıç|e-pşıne ve hasır yapmak, Adığe danslarını öğrenmek ve Adığe bilincini vermek olduğunu belirtti. Ders verecek öğretmenleri tanıttı.

Okul Direktörü  Шхончыбэ|э Мурат(Şxonçıbeş’e Murat): “Dünyada hiçbir millet yoktur ki ayrı bir dili ve kültürü olmasın. Sorun bunları koruyabilmektir. Bu işte biraz geç kaldıysak da, Adığey Cumhuriyeti Kültür Bakanı ile anlaşıp Folklor bölümünü açtık. Bu bölümün açılmasını sağlayan, 20-30 yıldır şıç|e-pşıne ve hasır yapan, bunları çocuklara ve gençlere öğreten,eski zaman Adığe şarkıları söyleyen Жьыу (JIV) grubunun kurucusu Гъук|э Замудин (Ğuç’e  Zamudin)’dir. Gençlere önderlik eden, yol gösteren, örnek olan bizleriz. Öğrencilerin, ana-babaların, öğretmenlerin  başarılı olmalarını ve iyi öğrenciler yetiştirmelerini diliyorum” dedi.

Гъук|э Замудин(Ğuç’e Zamudin): “Halkımızın kaybolmaması için bu işi yapmak istedik. Bu işi başarmalıyız, başaramazsak başka milletlerin içinde kayboluruz. Dilini bilirsen, tarihini bilirsen, Xabzeni uygularsan, şarkılarını söylersen ve söyletirsen, hikayelerini bilirsen o zaman Adığesin. Programımızı Rusya’daki benzer programları model alarak uygulayacağız. Bu işi özenle yapma niyetindeyiz” dedi.

Едыдж Батырай(Yedıc Batıray): “Dilin varsa kültürün vardır. Anne-baba, çocuk, öğretmen böyle bir sorun  için bir araya gelmemiz büyük bir mutluluk. Fakat bir sorun var, çocuklar kendileri istiyor mu? Yoksa ana-babalar istediği için mi geldiler? ya da getirildiler? Anne-babalar getirdiyse iş zorlaşır. 32 yıl Almanya’da çalıştım, çok şey öğrendim. Çocuğun kendisinin istemesi çok önemli” dedi.

Bunu üzerine  Пащты Мадинэ(Paştı Madine): Çocukların zorlanmayacağı, onları rahatlatacak, çokça oyun kattıkları bir program hazırladıklarını anlatarak onlara güven verdi.

Ve   Гъук|э Замудин(Ğuç’e Zamudin)’in her çocuğa bir şıç|e-pşıne vermesi ve anlatmaya başlaması ile ilk derse başladılar.

Atılan bu ilk adım hayırlı olsun.

24 |оныгьо 2010 – Адыгэ Макъ – Мамырыкъо Нуриет

Çev: Хъушт Эмэл(Huşt Emel)

En İyi Oyun Blog