AB’den Kafkaslar için Soçi tehdidi

Rusya’nın Abhazya Özerk Cumhuriyeti’ne 400 adet barış gücünü yerleştirme kararı alması ve bu kararı hayata geçirmesine yöneltilen tepkilere her gün bir yenisi ekleniyor.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Ferrero-Waldner dün Duma’da yaptığı konuşmada, Rusya’nın Abhazya konusunda karşı attığı adımların bölgedeki barış ortamını bozduğunu, bunun 2014 Soçi Kış Olimpiyatları’nın iptal edilmesine sebep olacağını belirtti.

AB’nin Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne saygı duyma ve koruma politikasına devam edeceğini açıklayan Ferrero-Waldner, “Aynı zamanda, Gürcistan, Abhazya ve Güney Osetya ile de diyaloga gireceğiz. Bu çalışmayı Rusya ile birlikte yürütmek istiyoruz.” dedi.

Gürcistan, Rusya ile Abhazya üzerinden çıkan tartışmalarda AB ve NATO’nun kendisine destek çıkmasını istiyor. AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Komiseri Javier Solana’nın bölgede yaşanan son gelişmeleri izlemek için bugün Gürcistan’a geçmesi planlanıyor.

Daha önce NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Rusya’nın Abhazya’ya yerleştirdiği 400 askeri hemen geri çekmesini istemişti.

Gürcistanlı bazı politikacılar, Rusya’nın Abhazya politikasından dolayı 2014 Soçi Olimpiyatları’nın iptal edilmesini talep etmişlerdi.

(Haber: Ali Yalçın/RR)

En İyi Oyun Blog