Suriye’deki Çerkesler TBMM gündemine taşınıyor

CHP İstanbul Milletvekili Tunay KAFFED’i ziyaret etti, konuyu Meclis’e taşıyacağını söyledi

KAFFED (BASIN) 19-01-2012 – Suriye’de yaşayan soydaşları için harekete geçen ve günlerdir diplomasi trafiği yürüten Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), bu kez de sorunu TBMM gündemine taşıyor. Federasyonu ziyaret ederek konuyla ilgili çalışmalarına destek veren CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Faik Tunay, Suriye’deki Çerkeslerin durumunu Meclis kürsüsünden dile getireceğini açıkladı. KAFFED, yarın da Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Masası yetkilileriyle bir araya gelecek.

KAFFED’in Suriye’deki Çerkeslerin Anavatan’a dönüş taleplerinin gerçekleşmesi konusundaki çalışmalarına bir destek de CHP’nin en genç milletvekili olan Fait Tunay’dan geldi. Önceki akşam KAFFED Genel Merkezi’ni ziyaret eden Tunay, Genel Başkan Vacit Kadıoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen ve Yönetim Kurulu Üyesi Yıldız Şekerci ile görüşerek konu hakkında bilgi aldı. Konuyu TBMM Dışişleri Komisyonu’nun önümüzdeki hafta perşembe günü yapacağı toplantının gündemine getireceğini anlatan Tunay, Komisyon Başkanı AKP’li Volkan Bozkır’a da ileteceğini belirtti. Tunay, konu hakkında gündem dışı söz alarak Meclis kürsüsünden de bir konuşma yapacağını sözlerine ekledi.

Yarın Dışişleri’nde görüşülecek

Konuyla ilgili somut gelişmeler sağlanana kadar girişimlerini sürdürmeyi gündeminin en üst maddesine koyan KAFFED, yarın da Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Masası yetkilileriyle bir araya gelecek.

Talepler Rusya Büyükelçisi’ne iletilmişti

KAFFED, Suriye’de yaşayan Çerkeslerin Adıgey Cumhuriyeti’ne geri dönüş talebinin karşılanması için geçtiğimiz hafta da Rusya Büyükelçisi Viladimir İvanovsky Evgeneviç ile görüşmüştü. Sorunun biran önce çözümlenebilmesi için, RF Duma, Adıgey Parlamentosu, Kabardey Balkar Cumhuriyeti Parlamentosu ve Karaçay Çerkes Cumhuriyeti Parlamentosu’nun ortak kararlar almaları gerektiğini  ifade eden KAFFED Genel Başkanı Kadıoğlu, Kosova’dan  Anavatan’a dönen Çerkesler örneğinde olduğu gibi Suriye’deki soydaşların sorununun da bir an önce çözülmesi için Rusya Federasyonu’nun aktif rol oynamasını talep etmişti. Evgeneviç ise söz konusu talebi Moskova’ya ileteceğini açıklamıştı.

En İyi Oyun Blog