KAFFED Suriyeli Çerkesler için Rusya Büyükelçisi ile görüştü

KAFFED (BASIN) 13-01-2012 – KAFFED, Suriye’de yaşayan Çerkeslerin bir kesiminin  Adıgey  Cumhuriyeti’ne geri dönüş talebinin karşılanması için Rusya Büyükelçisi Viladimir İvanovsky Evgeneviç ile görüştü.

KAFFED Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu başkanlığındaki heyet, dün büyükelçiliğe giderek Büyükelçi Evgeneviç ve Müsteşar Aleksandr Epifanov ile bir araya geldi.

Yapılan görüşmede, Suriyeli Adığelerin bir kısmının dönüş iradelerini yazılı olarak Adıgey Parlamentosu’na ulaştırdıkları, Parlamento’nun da bu talep karşısında çözüm çalışmaları yaptığı anlatıldı. Söz konusu taleplerin KAFFED tarafından da desteklendiğini vurgulayan Kadıoğlu, Büyükelçi Evgeneviç’ten konunun merkezi hükümete iletilmesi noktasında yardımcı olmasını talep etti.

Kadıoğlu, Suriyeli soydaşların dönüş kararlarının Anavatanda sevinçle karşıladığını, Anavatanına dönme yönünde irade koyan insanlara Rusya devletinin de yardımcı olma konusunda sorumluluğu olduğunu, bir an önce bu haklı talebin yerine getirilmesinin beklendiğini ifade etti.

Bu sorunun biran önce çözümlenebilmesi için, RF Duma, Adıgey Parlamentosu, Kabardey Balkar Cumhuriyeti Parlamentosu ve Karaçay Çerkes Cumhuriyeti Parlamentosu’nun ortak kararlar almaları gerektiğini  ifade eden Kadıoğlu, Kosova’dan  Anavatana dönen Çerkesler örneğinde olduğu gibi Suriye’deki soydaşların sorununun da bir an önce çözülmesi için Rusya Federasyonu’nun aktif rol oynamasını talep etti.

Evgeneviç ise talepleri haklı gördüğünü, bu görüşmeyi Moskova’ya ileteceğini net bir şekilde ifade etti.

Soçi için temaslar sürecek

Görüşmede ayrıca Anavatanda öğrenim gören öğrencilerle ilgili bu güne kadar KAFFED’e iletilen sorunlar ve 2014 Soçi olimpiyatları ile ilgili Çerkes toplumunun hassasiyeti de gündeme getirildi. Görüşme Evgeneviç’in çok kısa süre içinde tekrar görüşme dileği ve karşılıklı iyi temenniler ile sona erdi.

En İyi Oyun Blog