Çerkesler’in istemleri, Meclis çatısı altında konuşulmaya devam ediyor KAFFED bu kez iktidar partisinin konuğuydu

KAFFED BASIN – 05.01.2012 – Yılbaşından önce Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek ile muhalefet partilerini ziyaret ederek, “Çerkesler Nasıl Bir Anayasa İstiyor?” başlıklı raporunu sunan Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), son ziyaretini de Adalet ve Kalkınma Partisi’ne gerçekleştirdi.

KAFFED Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, Genel Sekreteri Murat Canlı ve Yönetim Kurulu Üyesi Yıldız Şekerci ve Koordinatör Betül Dinçer’i TBMM’deki makamında kabul eden AKP Ankara Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, Anayasa sürecine hazırladığı raporla katkı sunan ilk sivil toplum örgütleri arasında yer alan KAFFED’e teşekkür ederek, “Çerkesleri yakından tanıyorum. Türkiye için bu kadar önemli bir konuda, duyarlılıkla konuyu gündemine alan, hazırladığı raporu Yüce Meclis’e ileten KAFFED’in bu tavrını da takdir ediyorum” dedi. İyimaya, Federasyon’un raporunda yer alan başlıkların Anayasa Uzlaşma komisyonunda da dile getirilmesinin yararlı olacağını sözlerine ekledi.

Hasan Seymen de, raporda vurgulanan başlıkları özetlerken, “Çerkesler için yeni hazırlanacak anayasada en önemli unsurlar ana dili eğitiminin devlet eliyle verilmesi, yerleşim yerlerinin orijinal isimlerinin iade edilmesi ve kişilerin orijinal soy isimlerinin kullanmasının önünün açılmasıdır” dedi. Seymen, üniversitelerde Çerkes dillerinde kürsüler ve bölümler kurulmasına da büyük önem verdiklerini dile getirdi.

En İyi Oyun Blog