Kafkasya’da üniversite okumak için başvuru süresi 10 Ağustos’a kadar uzatıldı

Kafkasya’da burslu üniversite eğitimi almak için Federasyonumuza başvuru yapma süresi yoğun talep üzerine 10 Ağustos’a kadar uzatıldı.

Federasyon olarak 2008 yılına kadar sadece KBC Devlet Üniversitesine 10 burslu öğrenci gönderebilmekte idik. Cumhurbaşkanı Arsen Kanakov ile yaptığımız yoğun görüşmelerden sonra bu kontenjan 2008 yılında 20 ye çıkarıldı.

Anavatandaki üniversitelere öğrenci göndermenin çok büyük yararlarını görüyor olmamız nedeniyle Adıgey Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerden de burslu kontenjan almaya çalışırken KBC deki kontenjanımızı da artırmaya çalıştık. Yönlendirilmemiz doğrultusunda bu talebimizi RF Büyükelçiliği aracılığı ile Devlet Başkanı Medvedev’e ilettik. Büyükelçilik Medvedev’in konu ile ilgili gerekli yerlere talimat verdiği bilgisini bilahare bizlere iletti. Konu ile ilgili olarak Eğitim ataşesi ve federal ajans temsilcisi ile de defaten görüşmelerimiz oldu.

Nihayetinde KBC Devlet Üniversitesinde 50 olan burslu öğrenci sayısı 90’a çıkarılır iken bu yıldan başlamak üzere Adıgey Cumhuriyeti Devlet Üniversitesine 50, Maykop Devlet Teknoloji Üniversitesine de 20 burslu öğrenci kontenjanı verildi. Üniversiteler katı kurallara bağlı olmaksızın bu kontenjanları şu şekilde paylaştırdılar. KBCDÜ 40 Türkiye, 25 Ürdün, 25 Suriye. ACDÜ 20 Türkiye, 15 Ürdün, 15 Suriye. MDTÜ 10 Türkiye 5 Ürdün, 5 Suriye. Burslu göndereceğimiz öğrenci sayısının toplam 70’e çıkması tabiî ki bizleri sevindirdi. Ancak bir anda sayının 20’en 70’e çıkması da acaba bu yıl bu kontenjanı doldura bilimiyiz kaygısını da yarattı. Bunun üzerine ilgili okulların yabancı öğrenciler dekanları ile birlikte seri bir program yaparak İstanbul, Adapazarı, Düzce, Ankara, Göksun ve Kayseri derneklerimizde öğrenci ve veliler ile bilgilendirme toplantıları yaptık. Yoğun ilgi gösterilen toplantılarda üniversiteler tanıtıldı sorulan sorular cevaplandırıldı. Suriye ve Ürdün programları da olan dekanların daha fazla zamanı olsa idi de başka bölgelere de gidebilse idik çok iyi olacakmış. Zira bu toplantıların ne kadar yararlı olduğunu başvurular başladığında çok net bir şekilde gördük.

Sonuç olarak 70 kişilik kontenjanımızın şu anda’50 sini doldurmuş bulunuyoruz. Bu bizim için mutluluk verici bir durum. Sürenin bitimine doğru ilginin artarak devam ettiğini görmemiz üzerine başvuru süresini 10 Ağustos Çarşamba gününe kadar uzattığımızı kamuoyumuzla paylaşıyoruz.

KAFKAS DERNEKLERİ FEDERASYONU

En İyi Oyun Blog