Kafkas Dilleri ve Edebiyatı bölümü için düğmeye basıldı…

19 Mayıs Üniversitesi’ne Kafkas Dili bölümü

KAFFED BASIN – Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, üniversite bünyesinde Kafkas Dilleri ve Edebiyatı Bölümü açmak için düğmeye bastı.

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Genel Başkanı Cihan Candemir ve beraberindeki KAFFED heyeti ile makamında bir araya gelen 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, KAFFED’in üniversite bünyesinde Kafkas Dilleri ve Edebiyatı Bölümü açılmasıyla ilgili talebini olumlu karşıladı. Prof. Dr. Akan, bölümün kısa sürede açılması için gerekli çalışmaları başlatacaklarını açıkladı.

KAFFED Yönetim Kurulu, bir süre önce YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ile yaptığı görüşmede, konuyu gündeme getirmişti. Özcan ile yapılan görüşmede Kars Kafkas Üniversitesi’nde Gürcü Dili ve Edebiyatı, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde de Yaşayan Diller bölümünün açılmasının memnuniyet verici gelişmeler olduğu belirtilerek, söz konusu projelerin Türkiye’de konuşulan diğer diller için de uygulanması talebi dile getirilmişti. KAFFED’in taleplerine sıcak yaklaşan Prof. Dr. Özcan ise, bazı üniversitelerde Kafkas Dilleri ve Edebiyatı bölümlerinin açılabileceğini belirterek, bu konuda gerekli desteği vermeye hazır olduklarını söylemişti.

‘Yıllardır özlemini çektiğimiz bir adımdı’

Özcan’ın bu desteğinden kısa süre sonra 19 Mayıs Üniversitesi’nden gelen bu haber, Çerkes toplumunun en büyük çatı örgütü KAFFED ve 57 üye derneği tarafından sevinçle karşılandı. KAFFED Genel Başkanı Cihan Candemir, 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan’ın kendilerini oldukça sıcak bir ortamda ağırladığını belirterek, “Üniversite bünyesinde böyle bir bölümün açılması Türkiye’de yaşayan tüm Çerkesleri mutlu edecektir. Bu yıllardır özlemini çektiğimiz bir adımdı” değerlendirmesinde bulundu.

En İyi Oyun Blog