KAFFED YÖNETİMİ RUS ELÇİLİĞİ İLE GÖRÜŞTÜ

Rusya’da bir futbol müsabakası sonunda çıkan olaylarda bir Rus gencinin, Aslan Çerkessov adlı Çerkes genci tarafından öldürülmesi ve sonrasında gelişen olaylar üzerine Federasyonumuz endişelerini paylaşmak ve beklentilerini iletmek için Rus elçiliğini ziyaret etmiştir. Toplantıya Federasyonumuzu temsilen Başkan Cihan Candemir, Yönetim Kurulu üyesi Murat Canlı, Genel Koordinatör Cumhur Bal ve  Ankara KAFDER Başkanı Yaşar Aslankaya katılmıştır. Rus tarafını ise Büyükelçinin Ankara dışında olması nedeniyle Elçi Müsteşar Andrey Burarov temsil etmiştir. Toplantıda Federasyonumuzun beklentileri iletilmiştir. Görüş ve beklentilerimiz özet olarak şunlar olmuştur:

1-   Rusya’daki Irkçı gelişmeler kaygı vericidir. Bu hadise ilk değildir. Karşı tepkilerin oluşması ve toplum içinde etnik çatışmaların çıkması ihtimali göz ardı edilmemelidir. Böyle bir tehlike en büyük endişemizdir. Her türlü ırkçılıkla mücadele edilmelidir.

2-   Olan hadise ciddiyetle takip edilmeli, kamuoyu vicdanını tatmin edecek adil yargılama yapılmalı, suçlular cezalandırılmalıdır.

3-   Irkçı hareketler engellenmeli ve barış içinde bir arada yaşama bilincini artıracak politikalar hayata geçirilmelidir.

4-   Yöneticiler topluma doğru bilgilendirmeli ve gerekli mesajları vermeli.

5-   Bu konudaki hassasiyetimiz ve beklentilerimiz gerekli makamlara aksettirilmelidir.

Andrey Burarov ise olayların büyük bir dikkatle izlendiğini söyleyerek şu bilgileri vermiştir:

1-   Rus yönetimi olayları büyük bir dikkatle izlemektedir. Cumhurbaşkanı ve Başbakan seviyesinde olaylar takip edilmektedir. Olayların detaylı şekilde araştırılması için talimatlar verilmiş, suçluların cezalandırılacağı yönünde açıklamalar yapılmıştır.

2-   Görevde ihmali bulunan birçok yönetici görevden alınmıştır.

3-   Federal bir yapıya sahip olan Rusya için en büyük tehlikenin ırkçılık olduğunun tüm yöneticiler farkındadır. Dolayısıyla bu tür olaylara hiçbir müsamaha gösterilmeyeceğini Medvedev ve Putin defaten televizyonlarda dile getirmişlerdir.

4-   Kaygılarınızı bizler ile paylaştığınız için teşekkür ediyoruz.

 Federasyon yönetimi olarak gelişmeler takip edilecek, ırkçılığın önlenmesi, barış içinde birlikte yaşama bilincinin gelişmesi için her türlü girişim yapılacaktır. Önümüzdeki hafta Büyükelçi ile görüşülmesi ve RF Cumhurbaşkanı ve Başbakanlarına hitaben yazılacak mektupların iletilmesi planlanmaktadır.

En İyi Oyun Blog