Kafkas Dernekleri Federasyonu Nart Akademisi 2. Semineri Tamamlandı

KAFFED’in belirli aralıklarla Ankara’da düzenlediği ve üye derneklerinin gençlik komisyonlarından gençlerin eğitimine yönelik hazırlanan NART AKADEMİSİ 2. Semineri tamamlandı.

Organizasyonu KAFFED Eğitim ve Teşkilatlanma Sekreteri Şamil Jane tarafından yapılan NART AKADEMİSİ seminerlerinin ikincisi 9–10 Ekim 2010 tarihinde Ankara Gazi park otelde gerçekleştirildi.

Türkiye’nin değişik illerinden 40 gencin katıldığı eğitim programında ilk gün (9 Ekim cumartesi) Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri öğretim üyesi Setenay Nil Doğan “Diaspora ve Milliyetçilik” konusunda gençlere ders verdi, merak edilen soruları yanıtladı.

İkinci gün ise (10 Ekim Pazar) sabah ilk oturumda Nart Akademisi gençleri Nüfusa Ulaşım Projesinin çalışmalarını sunum eşliğinde anlattılar, tecrübelerini paylaştılar. NUP’nin devamı için yapılması gerekenleri tartıştı ve çalışma grupları oluşturdular.

İkinci oturumda ise Dr. Ömer Aytek Kurmel “Diasporada örgütlenme ve dönüş düşüncesi” üzerine ders verdi.  1908 – 1980 yılları arasında Çerkeslerin örgütlenme çalışmalarını çok değerli bilgilerle anlatan Kurmel, gençlerin bu konu hakkındaki sorularını da yanıtladı.

Seminer Pazar günü saat 18.00 de sona erdi.

NART AKADEMİSİ 2. Seminerinin ayrıntılı haberini NART DERGİSİ 75. Sayısında okuyabilirsiniz.

En İyi Oyun Blog