İçişleri Bakanı Beşir Atalay KAFFED Yönetim Kurulu’nu kabul etti

KAFFED’den sitem , Atalay’dan savunma

KAFFED BASIN – Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED), demokratik açılım sürecinde federasyonun görüşüne başvurulmadığı yönündeki eleştirilerini dinleyen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, “Demokratik açılım belli bir bölgeyi ya da etnik grubu değil, tüm Türkiye’yi kapsıyor” dedi.

Atalay, KAFFED Başkanı Cihan Candemir ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini İçişleri Bakanlığı’ndaki makamında kabul etti. Sıcak bir ortamda gerçekleşen görüşmede Türkiye’deki Çerkeslerin en büyük çatı örgütü olan KAFFED hakkında Atalay’a bilgi veren Candemir, Çerkes toplumunun demokratik açılım sürecini heyecanla izlediğini ve gereken her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu söyledi. “Biz KAFFED olarak açılım sürecine en çok katkıda bulunacak örgütlerden biriyiz” diyen Candemir, Çerkeslerin hükümetten beklentilerini dile getirdi.

Bu çerçevede TRT Şeş’in yayınlarına değinen Candemir, Çerkesce yayın süresinin yarım saatle sınırlandırılmasının üzücü olduğunu ifade etti.

“Türkiye demokratikleşme çalışmalarıyla bölünmez” diyen Candemir, Kafkas dillerinin korunup geliştirilmesi için gerekli adımların atılmasını istedi.

Yönetim kurulu üyelerinin taleplerini dikkatle dinleyen Bakan Atalay da, kendisinin sürecin başından bu yana projeyi “Kürt açılımı” olarak nitelemediğini, “demokratik açılım” ifadesini kullandığını söyledi.

Atalay, “Çalışmalar belli bir bölgeyi ya da etnik grubu değil, tüm Türkiye’yi kapsıyor” dedi.

Bakan Atalay, süreçte KAFFED’in taleplerini her zaman dikkate alacaklarını sözlerine ekledi.

En İyi Oyun Blog