KAFFED’den Medvedev’e 5 mesaj:

– Soçi olimpiyatlarında Çerkes sembolleri kullanılsın

– Türkiye’ye ayrılan öğrenci kontenjanı artırılsın

– Kafkasya’dan yapılan yayınlar Türkiye’den izlenebilsin

– Abhazya’ya gidiş gelişlerde kolaylık sağlansın

– Gürcistan önce kendi yaptığı soykırıma baksın


KAFFED BASIN – Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), önümüzdeki ay Türkiye’ye gelecek olan Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’e “Abhazya’ya gidiş gelişlerde kolaylık sağlansın, Türkiye’ye ayrılan öğrenci kontenjanı artırılsın, Soçi olimpiyatlarında Çerkes sembolleri kullanılsın, Kafkasya’dan yapılan radyo ve televizyon yayınlarının Türkiye’den izlenebilmesi sağlansın. Çerkes soykırımını gündemine alan Gürcistan, önce kendi yaptığı soykırıma baksın” mesajlarını gönderdi.

KAFFED Başkanı Cihan Candemir ve beraberindeki heyet, Rusya Federasyonu Büyükelçisi Vladimir İvanovskiy ile öğle yemeğinde bir araya geldi. İvanovskiy’nin daveti üzerine gerçekleşen görüşmede bir süre önce Medvedev’e yazılı olarak iletilen talepler bir kez daha yinelendi. Sıcak bir atmosferde gerçekleşen görüşmede Candemir, KAFFED’in talep ve beklentilerini başlıklar halinde İvanovskiy’e iletti. Konuşmasına bir süre önce Moskova metrosunda gerçekleştirilen saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirerek başlayan Candemir, ölenlerin yakınlarına ve Rusya Federasyonu’na başsağlığı dileklerini iletti. Candemir’in, büyükelçi aracılığıyla Medvedev’e ilettiği mesajlar ana hatlarıyla şöyle:

– 20-21 Mart tarihlerinde Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen konferansın ardından Çerkes soykırımını gündemine alan Gürcistan, her şeyden önce kendisinin 1991-2008 yılları arasında Güney Osetya ve Abhazya’da uyguladığı soy kırımın hesabını vermelidir. Ancak, “Geçmiş ile hesaplaşmaya evet ama kavgaya hayır” görüşüyle hareket eden bizler, geleceğe bakıyoruz. Geleceğimiz, Türkiye-Rusya arasındaki ilişkilerin daha iyiye gitmesiyle doğru orantılıdır.

– 2014 yılında yapılacak olan Soçi kış olimpiyatlarının yapılacağı yerler atalarımızın yerleşim yerleridir. Bu nedenle olimpiyatlarda Çerkes sembollerinin kullanılması, hatta oraya bir anıt dikilmesi bizler için önemli bir jest olacaktır.

– Adıgey Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nın talebi sonucu Federal yönetim tarafından 2010 yılında Türkiye’de Adığe haftası düzenlenmesi söz konusu. Bu haftanın yapılmasına Büyükelçilik olarak destek vermenizden memnun oluruz.

– Üniversitelerinizde Türkiye’den gelen öğrencilere ayırdığınız kontenjanları artırmanız bizle mutlu eder. Bu konuda birçok seçenek bulunabilir, ortak çalışma yapabiliriz.
– Kafkasya’da anadilimizde yapılan TV ve Radyo yayınlarının Türkiye’den bizler tarafından da izlenebilir hale gelmesinin çok yönlü yararları olacaktır.

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bizlerin Abhazya ve Güney Osetya’ya daha rahat gidebilmeleri için kolaylıklar sağlanmasını bekliyoruz.

Büyükelçi: Çalışma yapalım

Candemir’in bu görüşlerini dinleyen Büyükelçi İvanovskiy ise, bazı taleplerin kendilerine yazılı olarak iletilmesini isterken, diğer bazı konularda ise önümüzdeki günlerde teknik çalışma başlatacaklarını söyledi.

En İyi Oyun Blog