Boğaziçi Üniversitesi Adığe ve Abaza dillerinde dil bilim uzmanları yetiştirecek

Federasyon başkanımız Cihan Candemir ile Sosyal işler ve organizasyon koordinatörümüz Handan Demiröz – Adığe / Abaza – dillerinde eğitici yetiştirilmesi konusunda Boğaziçi Üniversitesi Dil Bilim Yüksek Lisans Bölümü Başkanı Prof. Sumru Özsoy ile görüştüler.

Son derece faydalı geçen bu görüşme sonunda Prof. Sumru Özsoy; Kafkas dillerinden Adığe veya Abaza lehçelerinden birini iyi düzeyde bilen, TOFEL ya da Boğaziçi Üniversitesi’nin kendi açtığı İngilizce seviye sınavını geçen her öğrencinin lisansüstü eğitim için açılan sözlü ve yazılı sınava girerek bölümde lisansüstü öğrenci olma hakkı kazanabileceklerini söyledi.  

Bu sınava hazırlanmak için çalışılması gereken ders kitapları ile ilgili olarak detaylı bilgi almak isteyenler KAFFED Sosyal işler ve organizasyon koordinatörümüz Handan Demiröz’e mail atabilirler (handand@groupcsa.com).

Sınavı geçerek lisansüstü programa devam edecek öğrenciler o dilde (Adığe-Abaza) dilbilim uzmanı olacaklar ve üniversitelerin açacağı Kafkas Dilleri Kürsülerinde ders verebilecek, akademik çalışmalarını yürütebilecekler.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ve Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde Adığe ve Abhaz dillerinde bölümlerin açılması ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup, 2011 ders yılına, en geç 2012 ders yılına yetiştirilmeye çalışılmaktadır.

En İyi Oyun Blog