2011 Düzce Kafkas Kültür Festivali’nin muhteşem açılışı

Düzce Kuzey Kafkas Kültür Derneği’nin düzenlemiş olduğu “Düzce Kafkas Kültür Festivali”nin açılışı Çerkes kıyafetli gençlerin ve çevre Kafkas Derneklerinden gelen misafirlerin de katılımıyla Anıt Park’da yapıldı. Daha sonra açık havada yapılan fotoğraf sergisi açılışına gidildi. Akşam da Gülcan Altan’nın muhteşem konseri geniş bir izleyici kitlesinin katılımı ile gerçekleştirildi.

KAFFED adına Festivalin açılış konuşmasını yapan Handan Demiröz’ün konuşma metni ekteki gibidir.

Değerli dostlar,Sevgili Çerkes Dostları,

Bizler, büyük devletlerin Kafkasya’ya hakim olma  mücadelesinin ve savaşların, Çarlık Rusyası tarafından  uygulanan  sürgünün dünyanın dört bir yanına dağıttığı  halkların  çocuklarıyız. Bizler, 147 yıldır,  önce Osmanlı imparatorluğu’nun  daha sonra da  onun  devamı olan Türkiye Cumhuriyeti’nin  vatandaşları olarak bu topraklarda  yaşıyoruz .Bizler hem iyi günde- hem kötü günde bu coğrafyanın kaderine ortak olduk; bu ülkenin  her karışında terimiz, kanımız ve gözyaşımız var.

Bir zamanlar ‘Vatandaş  Türkçe konuş’  kampanyaları ile susturulan dilimizin ve  baskılanan kimliğimizin  önündeki engellerin bir bir kalkacağına olan inancımızı ise  hiç yitirmedik. Bugün dünya değişiyor. Türkiye de değişiyor. Türkiye’nin değişimine  bizler de katkıda bulunmak istiyoruz. Daha demokratik daha çağdaş, insan hak ve özgürlüklerine saygılı anayasayı biz Çerkesler de bekliyor ve talep ediyoruz.

Kimliğimizi ifade etmenin önündeki tüm engeller kaldırılsın istiyoruz. Anadilimizde okuyup yazmanın suç olmadığı, tersine bir zenginlik olarak görülüp desteklendiği bir ülke hayal ediyoruz. Önümüzde açılan yüzlerce TV kanalından biri de Adığece- Abazaca yayın yapsa bu ülke bölünmez, tam tersine kültürel olarak artı değer kazanır diyoruz.

Kafkasya ile her türlü siyasi ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini, Kafkasyanın yerli halkı olarak  tarihi kazanımımız  olan çifte vatandaşlık hakkımızın tanınmasını, Abhazya’ya ulaşımın önündeki tüm engellerin kaldırılmasını ve  Abhazya  ve Güney Osetyanın bağımsızlığının Türkiye tarafından tanınmasını  talep ediyoruz.

Bugüne kadar Çerkes kimliğini ve onurunu taşıyan, tüm engellemelere rağmen çocuklarına bu kültürü aktarmaktan vazgeçmeyen  ve toplumumuzun  geleceğine ilişkin  hayallerini  ve umutlarını hiç yitirmeyen  tüm  insanlarımızı Kafkas Dernekleri Federasyonu KAFFED adına burada saygı ile  selamlıyarak  sözlerimi bitirirken ,bugün başlayan Çerkes Festivalinin  her yıl tekrarı merakla beklenen bir şölene dönüşmesini temenni ediyorum.

En İyi Oyun Blog