Abhaz Şair-Yazar- Vladimir Ankvab Kocaeli Kafkas Kültür Derneğinde anıldı

Sakarya Kafkas Kültür Derneği Abazaca eğitmenleri Ajiba Faruk ve Ahocba İrfan Okuyucu’nun Abhaz Şair-Yazar- Vladimir Ankvab’ın hayatı ve eserlerini anlattığı anma toplantısına Sakarya Kafkas Derneği Yönetimi ve Kocaeli Kafkas Derneği üyeleri katıldı.

1928 Gagra doğumlu Ankvab ‘ın babası Pşıkhan Ankvab Kafkas Halklarının katili Stalin ve Beria tarafından kaybedilen binlerce vatanseverden biridir. Zor şartlar altında geçen çocukluğu sonucu tahsilini tamamlayan V.Ankvab Abhazya Ünversitesi Abhazca bölüm başkanlığı yapmış, yaşadığı sürece Abhazya’nın, halkının sorunlarını çözmek için mücadele etmiş vatanseverdir. Vatan sevgisi ile ilgili, Anadil, Milli Kültür, birlik, bütünlük ve kardeşlik ile ilgili onlarca eseri ve yüzlerce şiiri vardır. Eşi L.Hibba, kızları Gunda ve Ritsa’dır. Derneğimiz Abazaca eğitmen Gunda Ankvab Korkut’un babası olan V. Ankvab, Federasyonumuzun geçen yıllarda düzenlediği Abazaca eğitmenlerin hocası Abhazya Ünversitesi Doçent Ludmilla Hibba’nın eşiydi.

Bıraktığı ölümsüz eserlerle sonsuza kadar Abhaz-Kafkas halklarının belleğinde yaşayacak olan V.Ankvab1987 yılında hayatını kaybetti. V.Ankvab bugünde eserleriyle Abhaz halkına ışık tutmaya devam etmektedir.

Ruhu Şad Olsun.

Kocaeli Kafkas Derneği

En İyi Oyun Blog