Doğu Akdeniz Bölge Dernekleri Toplantısı Adana’da yapıldı

Doğu Akdeniz Bölge Dernekleri Geleneksel Aylık 4. Dönem  3. Toplantısı Adana’da Yapıldı 
Doğu Akdeniz Bölgesi Dernekleri Geleneksel hale getirdikleri aylık rutin toplantıları 14 Şubat  2010 Pazar günü Adana Kafkas Kültür Derneği’nin ev sahipliğinde Adana Seyhan Otel’de gerçekleştirildi.

Toplantıya; Mersin, Kahramanmaraş, Göksun, Afşin, Reyhanlı, İskenderun, Antakya ve Ceyhan dernekleri başkanları ve yönetim kurulu üyeleri yanı sıra bu derneklerimizin ”Gençlik Komisyonları” da katıldılar. Osmaniye Derneği II.Başkanının cenazelerinden dolayı bu toplantıya katılamadılar. Kendilerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.
Ayrıca; KAFFED YK üyeleri, Şamil Jane ve Uğur Apiş arkadaşlarımızda  bu toplantımıza katılarak bizleri onöre ettiler ve bulundukları komisyonları gereği çalıştıkları konularda bilgiler sundular.

Çok sıcak ve samimi geçen toplantıdan önce Adana Derneğimizin organize ettiği öğle yemeğinden sonra toplantı salonuna geçildi. Toplantıya katılanların kendilerini tanıtmalarından sonra gündemlere geçildi.

KAFFED YK Doğu Akdeniz Bölge Sorumlumuz; S. Nejat Altay’ın 10 Ocak 2010 Günü Mersin’de yapılan Toplantı kararlarının sonuçlarını kısaca hatırlattıktan sonra, açılış konuşması için ev sahibi Adana K.K.D. Başkanı Lütfi Beşdok söz istedi. İyi dilek ve temennilerini ilettikten sonra, bu toplantılarımızın geçmişte olduğu gibi önümüzdeki süreçte de hiç aksamadan devam etmesinin gerektiğini belirterek tüm katılımcılara teşekkür etti. Daha sonra; bu dönem  KAFFED YK’na seçilen ve Doğu Akdeniz Bölge Dernekleri sorumlusu olarak görevlendirilen Reyhanlı K.K.D. Başkanı S. Nejat Altay’a ”yeni dönemde başarılar plaketi”  Kahramanmaraş K.K.D.Başkanı Aytural Eğerci tarafından takdim edildi. S. Nejat Altay’da bu göreve geldiğinden dolayı büyük onur duyduğunu ve bu görevi en iyi şekilde yerine getireceğini, bu toplumu en iyi şekilde temsil ederek layık olmaya çalışacağının sözünü verdi.

Gündemin 2. maddesinde ”Gençlik Komisyonu” nu bilgilendirmek amacıyla KAFFED YK üyesi Sn. Şamil Jane’ye söz verildi. Eğitim ve Teşkilatlanma’dan sorumlu olan Jane: Gençlik ve Eğitim ile ilgili konularının yanı sıra nüfus ve soyadı konularında neler yapılması hakkında bilgiler ve öneriler sundu. Günlük yaşamımızdan örneklerle (örneğin; pşinawa, yabancılarla izdivaç, düğünlerimiz, v.s.) yapılması gerekenler ve uygulamaları dile getirdi.
Gündemin 3. maddesinde de yine Eğitim ve Teşkilatlanmadan sorumlu ve Anadil ve Eğitim Komisyonu Başkan’ı Uğur Apiş söz aldı. KAFFED YK üyelerinin Onur Öymen, Hüseyin Çelik ve Beşir Atalay’ın ziyaret edildikleri ve bu görüşmelerden kısaca bir bilgilendirme yaptı. Anadil eğitimlerinin önemsenmesi ve kurslara katılımın cazip hale getirilmesi; eğitim, seminer, konferans ve benzeri tüm organizasyonların sürekli tertiplenmesi ve önemi hakkında bilgiler verdi.   

Gündemin diğer maddelerinde; bölge komisyonlarının oluşmasında, bulunduğumuz coğrafik konumdan dolayı zor olacağını ama her derneğin üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapacağı kararı çıktı.

Her toplantıda olduğu gibi mali sorunlar ve Nart Dergisi aboneliği tartışıldı. Bu konuda yönetimlerimizin yeteri kadar çalışmadığı ve bu konuların kesinlikle ciddiye alınıp bir an önce sonuçlandırılması konusunda fikir birliğine varıldı.   

Derneklerimizin kamu önünde etkin görünüm oluşturması, bölgelerde yazılı ve sözlü basınla iyi ve sürekli ilişkiler oluşturma çalışmaları hakkında değerlendirmeler ve görüşler sunuldu.
Hanımlar ve gençlik komisyonlarının faaliyetlerinin geliştirilmesi hakkında ve bölgelerde, dernekleri temsilen resmi ve fahri üyelerden kamu ve sivil sektörler temsilcilikleri oluşturma ve de yönetim kurulu yedek üyelerinin de dernek hizmetlerine ve görevlerine katkıda bulunmaları hakkında öneriler sunuldu, kararlar alındı.

Gündemin en can alıcı maddesi olan 21 Mayıs Anma Programının her derneğin mutlaka kendi bünyesinde anması, bölge olarak bir yer tespit edilip (Özellikle sahilimiz olan yerler -Adana, İskenderun, Mersin gibi-) ortak anılmasına ve buradan Kefken’e otobüsler dolusu insanlarımızın katılımının sağlanması için çalışılmaların yapılmasına karar verildi. Kefken’e ne kadar çok insanımızı taşırsak o kadar çok ses getireceğimiz konusunda fikir birliğine varıldı.

En İyi Oyun Blog