5–8 Kasım Abhazya Seyahati Notları

Cihan Candemir

28 Kasım tarihinde Abhazya’yı KAFİAD Başkanı Sayın Erol Özel ile ziyaret etmeyi planlamış ve Abhazya Devlet Başkanı Sayın Bagapş’tan randevu almış, ancak benim vizem yetişmediği için ertelemek zorunda kalmıştık. Bu defa Sayın Bagapş 5 Kasım Cuma gününe randevu verdiği için, hafta sonu yapılacak olan Yönetim Kurulu ve Başkanlar Kurulu toplantılarına katılmayarak Abhazya’ya gittik. Ben, Sayın Erol Özel ve KAFFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rauf Özel birlikte 4 Kasım Perşembe akşamı Ankara’dan hareketle oldukça maceralı bir şekilde Soçi’ye ulaştık. İstanbul’daki yoğun sis nedeniyle oldukça gecikmemize rağmen Cuma sabahı saat 10.00 daki randevumuza yetiştik.

Abhazya seyahatimizin amacı, diasporadan dönecekler için verilecek konut arazisi ile Sayın Erol Özel’in yapmayı düşündüğü tarım projeleri için tarım arazilerini görmek, hazırlık yapmak idi. Bu seyahatimiz vesilesiyle görüşebileceğimiz tüm yöneticilerle görüşmek ve görüşlerini almak zaten seyahatimizin doğal amacıydı.

5 Ekim sabahı ilk olarak Devlet Başkanı Sayın Sergey Bagapş ile görüştük. Toplantıya Başkan Yardımcısı Sayın Daur Tarba’da katıldı. Sayın Bagapş’ın önemli mesajları oldu. Toplantımız bir saat kadar sürdü. Sayın Bagapş’ı ziyaretimizin ardından Demografya Başkanı olarak atanan Sayın Zurab Adleyba’yı ziyaret ettik. Yeni görevinde başarılar diledik. Sayın Zurab Adleyba bizleri dönecekler için tahsis edilen araziye götürdü ve arazinin planlarını verdi.

Araziyi ziyaretimizin ardından çok arzu ettiğimiz ziyareti gerçekleştirdik. Eşera’daki ilk Başkanımız Sayın Vladislav Ardzınba’nın anıt mezarını ziyaret ederek dualarımızı ettik. Bu kadar sade fakat anlamlı bir anıt mezarı gerçekten çok etkileyiciydi.

Mezar ziyaretimizin ardından Başbakan Sayın Sergey Şamba’yı ziyaret ettik. Başbakan’a çalışmalarımız hakkında bilgi verdik ve görüşlerini aldık.  Daha sonra Sayın Erol Özel’in firmasının Sohum’da inşa etmekte olduğu Aquafon binasının şantiyesine geçtik. Akşam Sayın Daur Tarba ve bazı milletvekillerinin katıldığı bir yemeğe davet edildik.

6 Kasım sabahı kalktığımızda akşam bizi misafir eden Sayın Daur Tarba’nın babasının vefat ettiğini öğrendik. İlk iş olarak Oçamçıra bölgesindeki Muk köyümde bulunan evlerine giderek taziyede bulunduk. Dönüş yolumuzda tarım arazilerini inceledik ve yeni İçişleri Bakanı Sayın Dzapshba Leonid’in öğlen yemeği davetine katıldık. Yeni içişleri bakanının Abhazya’daki asayişin sağlanması, özellikle alkollü araç kullanımı nedeniyle oluşan kazalara karşı açtığı enerjik mücadele bizleri çok memnun etti.

7 Kasım sabahı otelimizde Abhazya’ya geri dönmüş arkadaşlarımız bizi ziyaret ettiler. Nart dergimizin eski editörü Behice Yeşilbağ Özveri ve eşi Adnan Özveri ile birlikte diğer arkadaşlarımızı görmek bizi çok mutlu etti. Kendilerinden önemli bilgiler aldık. Abhazya’da mutlu olduklarını görmek gerçekten sevindiriciydi. Arkadaşlarımızı gördükten sonra Abhazya’dan ayrıldık ve Soçi üzerinden St. Petersburg’a uçtuk.  8 Kasım akşamı da ST. Petersburg’dan Türkiye’ye döndük.

Seyahatimizin detaylarını Sayın Bagapş’ın mesajlarını detaylı olarak NART dergimizde anlatacağım.

En İyi Oyun Blog