Gürcistan Ankara’da da protesto edildi

Gürcistan’ın saldırgan tutumu İstanbul’dan sonra Ankara’da da protesto edildi.

Abhazya’nın bağımsızlığının tanınmasını isteyen ve Gürcistan’ın saldırgan tutumundan vazgeçmesini isteyen Çerkeslerden oluşan Abhazya’nın Dostları isimli sivil inisiyatif grubu, Ankara’daki Gürcistan Büyükelçiliği önünde toplanarak bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

Aynı zamanda Çerkeslerin ana vatanlarından sürülmelerinin yıldönümü olan bugün (21 Mayıs 2008) saat 12.30’da gerçekleştirilen eyleme, çoğunluğu gençlerden oluşan ve Ankara’da yaşayan 200’ün üzerinde Çerkes katıldı. Toplu halde Gürcistan Büyükelçiliği’ne gittiklerinde polis barikatı ile karşılaşan Çerkesler, ellerindeki Abhazya Cumhuriyeti bayrakları ve Rusça, Abhazca, Türkçe ve İngilizce yazılı dövizler eşliğinde “Gürcistan elini Abhazya’dan çek”, “Bağımsız Abhazya yalnız değilsin”, “Kahrolsun Gürcistan emperyalizmi” şeklinde sloganlar atarak barikatın olduğu yere kadar yürüdüler. Bir süre daha burada slogan atmaya devam eden grup, daha sonra basına hitaben hazırladıkları bildiriyi okudular. Grup sözcüsü Cumhur Bal’ın okuduğu bildiride, 1500 yıllık bir devletin ve 90 yıllık bir cumhuriyetin devamı olan Abhazya’nın, 1992’de Gürcistan ile yaptığı savaşı kazanarak 30 Eylül 1993 tarihinde fiilen bağımsızlığını elde ettiği vurgulanarak, ancak son günlerde Gürcistan yönetiminin Abhazya’ya karşı askeri müdahale tehditlerini artırmasının ve sınıra askeri birlikler sevk etmesinin, bölgede yeniden savaş riski yarattığı söylendi. Bildirinin sonunda ise Gürcistan’a “Tarihten ders al, yüzünü savaşa değil barışa çevir” denildi.

Bildiriden sonra hep birlikte Destek Andı’nı okuyan Çerkesler, “Abhazya yalnız değildir, tüm Çerkesler sonuna kadar bağımsız Abhazya’nın yanındayız. Tüm dünya ülkelerini Abhazya’nın bağımsızlığını tanımaya çağırıyoruz” dediler.

Protesto eyleminin sonunda, orada bulunan basına ve güvenlik güçlerine teşekkür eden grup, yine sloganlar eşliğinde dağıldılar.

Haber: BHC/NART Dergisi

Ekler:

 – Basın Açıklaması

 – Destek Andı

En İyi Oyun Blog