ÇERKES ÇORBASI

Malzemesi:

-“Karizma kaplı, havalı, önder Çerkes”:  Rastgele toplanmış, 1 avuç,

– “Anavatan düşmanı, dönüşçü Çerkes”: Ümmetçi grup 1 tutam, Milletçi grup 2 tutam,

– “Anavatan aşığı kalışçı Çerkes”: 1,5 avuç,

-“Sosyalist kostümlü, milliyetçi bakışlı Çerkes”: 2 tutam,

-“Küskün Çerkes”: 5 tutam

-“Yapmam – yaptırmam – eleştiririm grubu”: 2 adet

– Bir miktar “Aktivist Çerkes”

-“Hammaliye Çerkesi”: 5 adet

-“Düğün timi”: 1 adet

– “Düşman Çerkes”: 2 adet

– “Nötr Çerkes”: Az miktarda

-“Sanal alem klavyatörü”: Az miktarda

– “Çerkes genç”: Bulunabildiği kadar.

Hazırlanışı:

Full karizmalı temsilci önder Çerkesler güzelce ayıklanır, fırçalanarak yıkanır ve derince bir tencereye konur. (Yıkarken fazla örselememekte fayda vardır, çünkü çok yıkansa da değişen bir şey olmayacaktır.)

Dönüşçü Çerkes olupta hiç dönmeyeceği aşikar olanlardan, özellikle anavatan düşmanları özenle seçilir. Herkes dönüşçü olduğundan bunları seçerken “düşman” kısmına özen göstererek, ümmetçi ve milletçi düşmanları eşit miktarlarda seçmek ve özellikle de en saldırgan sloganla düşmanlık yapanları koymak gerekir. Bu iki grupta tencereye konduktan sonra “Anavatana aşık kalışçı” Çerkesler ideolojilerine bakılmaksızın:
“Çerkesliğime aşığım,
O benim kara sevdam.
Anavatan uzakta bir yıldız,
seyretmeye doyamam.
Dam üstünde saksağan,
var mı klavyeme yan bakan.”  
dizeleri mırıldanarak tencereye yavaşça eklenir.

Tencere hafif ateşte yavaşça karıştırılırken, sosyalist kostümlü milliyetçi bakışlı Çerkesler de özenle tencereye konur ve pembeleşinceye kadar kavrulur.

Daha sonra çorbayı sulandırmak için “aktivist miting timi”, “hamaliye” Çerkesleri ve “düğün timi” eklenmelidir. Tekrar hızla karıştırmaya başlanmalıdır. Bu üçlü grup hızını alamayıp, çorbayı taşırmaya meyilli olsa da büyük bir kepçe ile kontrol altına alınabilirler ve özellikle de “miting timi” biraz kaynadıktan sonra posası dışarı alınmalıdır ki, çorba pürüzsüz olsun.

Sıra “küskün” Çerkesleri eklemeye geldiğinde karıştırmayı hızlandırmak gerekir, çünkü küskünler neye-niçin küstüklerini bilemedikleri için çorbaya da  küseceklerdir ve tortu halinde   dibe çökerlerse çorbanın yoğunluğu artacaktır.

Çorbayı hızla karıştırırken “yapmam-yaptırmam-eleştiririm” grubu ilave edilir. Bu grup eklendiğinde kaynamanın tamamen durduğu gözlenir. O zaman ateşi biraz arttırmak gerekir ki kaynamaya yüz tutmuş olan çorba lapalaşıp ziyan olmasın.

Biraz da acı katılmalı ki iştah açsın… Bunun için de “düşman” Çerkeslerden en saldırgan olanları seçilip karıştırarak çorbaya eklenir. Hemen ardından “nötr” Çerkesler de ilave edilir. Bunlardan çokça bulunuyor diye fazla katmamak lazım, çünkü çorbanın tadını bozar.

İyi bir kaynama gözlendikten sonra “sanal alem klavyatörleri” serpiştirilerek katılır. Bunlar da doğada çokça mevcut diye aldanmamak gerekir. Ölçü kaçırılırsa çorba erken kaynamaya başlar ve köpürerek taşar, pişmeden sizi yanıltır, çorbanız sittinsene köpürüp kaynasa da içilebilecek bir kıvama gelemez.

Son eklenecek malzememiz “genç” Çerkeslerdir. Turfanda tadında olsa da mutlaka konmalıdır. Onlarsız asla olmaz. Artık eskisi kadar çok miktarda bulunamadığından olanla idare edilir.

Artık tüm malzemeleri konmuş olan Çerkes çorbası iyice karıştırılarak 3 taşım daha kaynatılır ve bir kenarda dinlenmeye bırakılır. Servis sosu ile de servis yapılır. (Genellikle dinlenme pozisyonunda unutulan bu talihsiz çorbanın hatırlanma ihtimali olursa mutlaka servis sosu ile sunulmasını tavsiye ederiz).

Servis Sosu için:

Adığe 8 adet  ( 2 tanesi dönmüş, kızgın Adığe olmalı)

Abaza 3 adet  ( 1 tanesi ayrılıkçı Abaza olmalı)

Asetin 2 adet

Çeçen 1 adet

Ubıh alabildiği kadar

Düşman otu 1 tutam

Bunların tümü beraberce bir havana konur ve iyicene dövülerek toz haline gelinceye dek ezilir (Külfetli bir iş olduğundan zevkle yapabilecek birilerine yaptırmak daha uygun olacaktır).  Dişe dokunamayacaklarına kanaat getirilince çorbanın üzerine gezdirilerek servis yapılır.

Bu tarifteki malzemeler aynı sıra ve miktarlarda kullanılmaz ise çorbanın tanesi ile suyu ayrışacağı için hem görüntüsü hem de tadı bir şeye benzemez. Şimdiden uyarmış olalım.

Afiyet olsun.

En İyi Oyun Blog